0

I own a small personal training studio and I’m the only trainer. I’ve only been offering 1-on-1 training of 30 minutes sessions. I currently offer 1-on-1 packages of 5 sessions @ $150, 10 sessions @ $270, and 20 sessions @ $500. I live in a small town in a rural area with a median income of about $42,500. I want to make the training affordable for those who can’t afford 1-on-1 but I also have to cover my rent, utilities, supplies, etc. as well as the increased challenge of working with multiple people at once. Any suggestion of what I should charge for the small group based on what I charge for 1-on-1?