Bu benim kendi hikayemdir.

Submitted by: Beril Tarakcioglu

Beril Tarakçioglu's Success Story

İlkokul yıllarımda zorla yemek yedirilen ve aktif spor yapan bir çocukken orta okul hayatıma başlamam ve okulumu bir türlü benimseyememle birlikte benim zorlu hikayem başlamış oldu. 1 senede tam 30 kilo aldım. Boyum yaklaşık 1.63 cm kilom 87'ye ulaşmıştı. Beni önceden tanıyan insanlar 1 sene sonrasında hayretlerini gizleyemiyor hatta bazen gördükleri yeni insanı tanıyamıyorlardı. İki ya da yaklaşık 3 sene diyebiliriz bu kiloda kaldıktan sonra artık bir şeyler yapmam gerektiğine karar verdim. Yemek yemek benim için duyduğum yakıştırmalar, görmezden gelmeler ve daha birçok olumsuz tepkiden en önemlisi de aynada gördüğüm kendimden daha önemli olamazdı. Kendime böyle bir bedeni yakıştıramadım; vücudum, sanki içine hapsolduğum duvarlar gibiydi.
İlk adımım bir diyetisyene başvurmak olmadı çünkü annem benim durumuma üzüldüğü için birçok kereler farklı diyetisyenlerin kapısını çalmıştık ve artık başarısız diyetlerden çok sıkılmıştım. Bende bir önyargı oluşturan diyetisyenlere gitmeyi kesinlikle istemiyorsam ne yapmalıydım? Spor, bir daha hayatımdan çıkmamak üzere koştu imdadıma. Kendime, gittiğimde garip bakışlara maruz kalmayacağımı düşündüğüm, 'merdiven altı' olarak tabir ettiğimiz bir spor salonu seçtim. Hayatımda hiçbir zaman unutmayacağım tonton spor hocasının yardımıyla bir sene boyunca haftada 4 gün devamlı giderek tam 18 kilo verdim, yediklerime kalori kalori sayarak dikkat etmedim. Bildiğimiz ana başlıklar vardır; fast food yememeli, akşamları geç yemek yememeli, çok su içmeli, ara öğünler yapmalı, vb. leri... Ben bunlara dikkat ettim çünkü diyetisyen dendiğinde kaçan bir huzurum vardı. Hala var, yalan söyleyemem.
Beslenmeye ve antrenmanlara dair her zaman okudum, hep araştırdım, önce kendime uyguladım sonra etrafıma tavsiye ettim. Bilim adamlarınca bir tez sunulur; Bir grup insana uygulanır, çoğunluğa iyi cevap verir ama arada 2-3 insan vardır ki aksi tesir yaşarlar. O zaman o 2-3 insan da bir kesimi temsil eder, onlar için işe yarayacak hiçbir zayıflama metodu yoktur diyemeyiz. Burada vurgulamak istediğim nokta, herkesin birbirinden farklı olduğudur. Bu sebeple bana iyi gelen başkasına iyi gelmeyebilir. Ben kendi metodumu, çok okuyarak, inandıklarımı her zaman uygulayarak ve elde ettiğim sonuçları paylaşarak tavsiye ettim, ediyorum ve etmeye de devam edeceğim.
Hikayeme geri dönecek olursam; Bir senenin sonunda verdiğim 18 kilo, o kadar ağırlığı taşıyan iskeletimin de rahatlamasıyla boyumun 7 cm daha uzamasına olanak sağladı. Ama benim kafamda o 12 kilo vardı, bana ait olmadığını düşündüğüm.
Şöyle bir karar verdim, o seneden itibaren fazlalık olarak gördüğüm kiloların hepsini sıkılmadan, zamana yayarak hayatım boyunca spor yaparak, sağlıklı beslenerek vereceğim. Bu kararımın senelerce arkasında durduğumu, gururla belirtirim.
O kadar küçük yaşta kazandığım özgüvenimi şimdi diğer insanlara da aşılamayı ve bedenleriyle ne harikalar yaratabileceklerini görmelerini sağlamayı kendime meslek edindim. Ben başardım, daha kimbilir kaç kişiler başardı, siz de başaracaksınız. Önce kendinize inanacak ve güveneceksiniz; Siz kendinize değer verdiğiniz için vereceksiniz o kararı, başkaları size onu yakıştırıyor diye değil!
Herkese huzurlu ve sağlıklı bir ömür dilerim,
Beril Tarakçıoğlu.

Before

Beril Tarakçioglu Before

After

Beril Tarakçioglu After